Zajímavosti ostrova

Významným a po celém Řecku známým přímořským městečkem na ostrově Lesbos je Plomari. Je zde palírna údajně nejlepšího řeckého ouza. Dříve bylo město proslavené výrobnou lodí.

Řecký nápoj ouzo je známý po celém Středomoří. Zkvašené zbytky hroznů se po vylisování vaří ve velkých měděných nádobách. Destilát se ochucuje badyánem nebo fenyklem. Obsah alkoholu se pohybuje zpravidla od 40 do 48%. Nápoj se pije s vodou nebo se do něho dávají kostky ledu. Aromatické sloučeniny badyánu a fenyklu změní pak čirou barvu v mléčnou.

Nejkrásnější vesnicí na ostrově Lesvos je vesnice Agiásos. Vesnice v horách pochází již z 12. stol. V klášterním kostele Panagía Vrefokratoussa je vzácná ikona, kterou údajně namaloval sám sv. Lukáš. Jako by se zde zastavil čas. Domy s keramickými obklady a úzké uličky se v uplynulých letech příliš nezměnily. Krámky, kde si můžete zakoupit nejrůznější místní výrobky, jsou vestavěny do základů svatyně. Vesnice udržuje toto pozoruhodné místo za peníze z pronájmu.

Další velmi pozoruhodnou vesnici na řeckém ostrově Lesbos je vesnice Mantamádos. Nedaleko ní je klášter Moní Taxiárchos, kde je černá ikona archanděla Michaela, která je údajně vytvořena z bláta a z krve Turky zavražděných mnichů. Toto místo je zajímavé také tím, že zde přetrval obřad, kde jsou veřejně obětována zvířata (býk).

Nejmalebnější a nejnavštěvovanější město na řeckém ostrově Lesbos je Molivos (Míthimna). Říká se, že Míthimnu (Molivos) obléhal sám achajský bojovník Achilleus. Ještě na počátku minulého století žilo ve městě Molivos (Mithimna) mnoho bohatých muslimů, kteří vybudovali nákladné pestré třípodlažní domy „archontika“. Obytná část byla až v horním podlaží domu. Další pozoruhodností města Molivos je také 12 pouličních kašen. Hrad Molivos je skutečnou dominantou města. Je odtud ohromující výhled na turecké pobřeží.

Unikátní přírodní památkou ostrova Lesbos je „zkamenělý les“. Vznikal po miliony let po výbuchu sopky Ordymnos. Žhavá láva pohřbila mohutné sekvoje, které se postupně přetvořily v kámen. Muzeum věnované této pozoruhodnosti je ve vesničce Sígri.

Malebnou pobřežní vesnici Petru s krásnou písečnou pláží charakterizuje velký sopečný monolit - skála. Tato mohutná skála stojí v údolí uprostřed vesnice a dala vesničce jméno. V úpatí obrovského monumentu se choulí bazilika Agios Nikólaus se zachovalými původními freskami. Byla postavena v 16. stol. Nahoře na skále je kostel Panagia Glykofiloúsa, kde se konají velkolepé slavnosti u příležitosti svátku panny Marie (15.8.). Poutníci stoupají po 103 schodech a klaní se před ikonou Panny Marie.

Na ostrově Lesbos v Eressu se narodila okolo roku 600 př.n.l. největší básnířka řeckého starověku Sapfó. V Mitilini měla uměleckou školu pro dívky. Dívky se zde učily psát básně a tančit rituální tance na počest bohyni lásky Afrodité. Pravděpodobně omylem byl z toho vyvozen pojem „lesbická láska“.

Básnířku Sapfó obdivoval i Platón, který ji přiřadil jako 10. k 9 Múzám. Horátius byl dalším obdivovatel této skvělé básnířky, pojmenoval po ní sapfickou strofu.

Múzy žily na Olympu a jejich hlavním úkolem bylo obveselovat Olympské bohy. Snad jich bylo 9 a 10. múzou byla označena Sapfó. Sestupovaly na zem a obveselovaly smrtelníky nebo s nimi soupeřily.
1.Erató - Múza lyrického básnictví
2.Euterpé - Múza tragického básnictví
3.Kalliopé - Múza epického zpěvu a vědy
4.Kleió - Múza dějepisu nebo hry na lyru
5.Melpomené - Múza zpěvu a tragédie
6.Polymnie - Múza vážného zpěvu a hymnů
7.Terpsichoré - Múza tance
8.Thalie - Múza komedie
9.Úránia - Múza astronomie

 

TOPlist